WPI Clients English

Báje šumavských hwozdů

Délka seriálu 13 × 11 minut
Technologie Animovaný, kreslený seriál
Námět, scénář Václav Malovický
Režie Ivan Renč
Výtvarník Zdena Krejčová
Dramaturgie Irena Šlapáková
Producent Anifilm

Vývoj projektu byl podpořen
Media Desk

Partneři projektu jsou
Národní park Šumava Obec Modrava

Motto seriálu: Tajemný šumavský svět, neznající státních hranic je prostředím našeho vyprávění. Je i výraznou inspirací pro tento původní animovaný seriál. Tyto původní dramatické příběhy se odehrávají nejen na české straně Šumavy, ale i straně bavorské a rakouské. Jsou plné této zvláštní poetiky , tajemnosti a zvláštního charakteru tohoto regionu, představují skutečná magická místa , přírodu a prostředí a s nimi spjatých bájí a bytostí.

Hlavním hrdinou vyprávění je Matýsek, asi třináctiletý statný hoch, obecní sirotek z Modravy, hledající pravdu o svých rodičích. Jeho cesta je cestou nejen poznávání zvláštností Šumavy, ale i hledáním svého vlastního původu…

Budeme se setkávat s Gabretou – matkou a vládkyní celé Šumavy. Chrání zde vše živé, je paní vod, skal, polí a luk, ochránkyně obydlí…Ví a vnímá vše dobré i zlé. Vyrovnává i zlobu lesního pána – Černoboga Černobog – pán lesa a černých bytostí. Bojí se pouze Gabrety. Nenávidí vše a všechny kteří mu berou moc a práva nad lesem. Zejména lidi… Chce se pomstít Matýskovi, který získal jeho čepici neviditelnosti.

Potkáme se s kořenářkou Johanou – prochází dějem jako šumavská vědma která svými bylinkami a radami na hraně čarodějnictví je po celé Šumavě vyhlášenou osobností a formanem Wenzlem – rázovitým horalem, který se svým vozem nejen brázdí a zásobuje Šumavu, ale je zde i dopravním médiem Matýska a jeho svérázným rádcem. Budeme se setkávat i s dávnými obyvateli Šumavy :skláři, mlynář, pytlák i pašerák, kovář, uhlíř, pasák stád, horník i zlatokop, dřevař, hajný, forman, sedlák i hospodský, chalupník, měšťan i vrchnost.

Ve třinácti příbězích představíme nejen Gabretu a Černoboga, ale i permoníky, obry, čarodějnice, vodníky, ohnivého psa, bludičky, čerty, divokou lesní honbu či kožíškového mužíčka.

Báje šumavských hwozdů